- Komerční sdělení-zpravy

Pozor na nemoci

spot_img

Nedávné srážky pomohly klíčení zasetých zelenin či jiných polních plodin. Ale ovlivnily i podmínky pro některé nemoci.

Jelikož pršelo do otevřených květů meruněk, připomínáme ošetření proti monilióze květů a výhonků peckovin, které je třeba provést ihned po opadu korunních lupínků květů. Podobně, zvláště pokud bude ještě pršet před kvetením broskví, upozorňujeme na druhý preventivní postřik proti kadeřavosti broskví.

Réva začne rašit přibližně koncem 15. týdne. Teprve tehdy bude vhodné provést ošetření proti kadeřavosti. postřikem na sucho. Chemická ochrana je nutná pouze v těch vinohradech, kde v loňském roce roztoči způsobily významnější škody a kde není použita biologická ochrana. Ve zdravých vinicích ošetřovat není třeba. Jarní postřik je nejúčinnější během slunečných dnů při teplotě 12-15 °C. Před rašením nebo při rašení, kdy se na vrcholech pupenů objevuje slabá vata, je účinný přípravek Sulka. Později ve stadiu rašení (stádium tzv. včelky) lze použít přípravky Cedrus Ira, Kumulus WG, Sulikol K a Thiovit Jet, které lze použít i ihned po vypučení, avšak s nižší koncentrací. Bez ohledu na vegetační stádium je povolen přípravek Ortus 5 SC, který lze používat i během vegetace postřikem na list, což je také vlastně nejběžnější způsob jeho aplikace.

Čtěte také:

Bez motyky to v zahradě nepůjde

Nejvhodnější, nejekonomičtější, nejjistější a přírodě nejbližší je však biologická ochrana použitím dravého roztoče Typhlodromus pyri. I když přímé náklady na provedení tohoto zásahu jsou poměrně vysoké, při dodržení podmínek použití, ale zejména při správném výběru ostatních přípravků během vegetace proti houbovým chorobám či jiným škodlivým organismům se dosáhne trvalé ochrany na celou životnost vinice.

Časnou, tzn. nepravou červivost plodů švestek způsobují pilařky. Přezimují ve stadiu larev v půdě. Samičky kladou vajíčka do kalichů odkvétajících květin. Za rok mají pilařky jednu generaci.

Nejteplejší oblasti, ve kterých některé dřívější kvetoucí švestky mohou již pomalu kvést, upozorňujeme, že ochrana proti pilařkám spočívá v jednom důkladném postřiku stromů ihned po jejich odkvětu, kdy opadávají poslední korunní lupínky květů (ne dříve, když ještě létají včely!). Ošetření má význam pouze v místech pravidelných škod.

Ke sledování rojení a odchytu dospělých pilařek se používají bílé lepové destičky, které je třeba vyvěsit do korun stromů přibližně 10 dní před kvetením, takže ve švestkových oblastech a ve vyšších polohách ještě není pozdě.

Problémem pro provedení ošetření jsou přípravky, z nichž v současnosti není povolen žádný přípravek. Účinnost však mohou zajistit přípravky Calypso 480 SC a Mospilan 20 SP, které mají ofi ciálně jiný rozsah použití.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora