- Komerční sdělení-zpravy

Deštivý květen přeje plísním

spot_img

Spojení intenzivních, i když ne prudkých dešťů se silným větrem, napáchalo škody v podobě polehlých porostů. Na druhé straně je však třeba říci, že teplotně je právě takový květen a celé dosavadní jaro normálním přechodem ze zimy do léta.

Vlhké počasí přeje vlhkomilným houbovým chorobám. Již nyní je jasné, že různé druhy plísní (peronospor), strupovitostí, antraknóz, septorií, hnilob, fuzárií a podobně na více plodinách, kterých jsou hostiteli, bude ve velmi silném výskytu.

Jejich zvládnutí bude o to obtížnější, čím déle bude trvat období nemožnosti vstoupit na podmáčené pozemky. V tomto případě stojí za zvážení využití leteckých aplikací samozřejmě při dodržení všech podmínek takového ošetřování.

Čtěte také:

Jak jsem ke hospodářství přišel

Důležitá je také finanční otázka a velikost ošetřovaných ploch a parcel, avšak v nezbytných případech je i taková možnost rychlého řešení škodlivých organismů na velkých plochách opodstatněná.

Opětovně upozorňujeme na napadení plodů jahod plísní šedou, způsobující jejich hnití. Vhodná preventivní opatření jsou výběr vzdušné polohy a lehčí půdy před výsadbou, odplevelení, nepřehuštění porostů a nepřehnojování dusíkem. Na velkých plochách je nezbytná chemická ochrana přípravkem Teldor 500 SC (ochranná doba tři dny).

Ošetřuje se v zásadě jednou, když kvete 2 – 5 procent rostlin, ale v současnosti je určitě vhodné i druhé ošetření za týden. Upozorňujeme však na dodržení ochranné doby před
sběrem plodů.

Deště a chlad výrazně snížily letovou aktivitu motýlů obalovače jablečného včetně nemožnosti kladení vajíček. Proto termín chemické ochrany není zatím stanoven, je však možné, že po oteplení bude poměrně rychle aktuální i ochrana.

Výraznější oteplení se ale předpokládá až v posledních pěti dnech května.

Ochranu proti chrastavitosti na jádrovinách je třeba provést ihned, jakmile to bude možné a poté nejméně o další tři týdny, během kterých budou zapotřebí dvě ošetření. Proti padlí stačí ošetřovat přibližně za 10 – 14 dní a následně podle počasí, v suchém období to bude aktuální.

Vinohradníky upozorňujeme, že podmínky pro peronosporu jsou po takových srážkách více než ideální. Postačují pro vývoj této nemoci nejméně na další 2 – 3 týdny. Takže je to právě v nejkritičtějším období těsně před a během kvetení. Třeba si dát pozor, aby se nezopakoval kalamitní rok 1965. Réva by měla začít kvést kolem 5. června, proto doporučujeme do té doby provést dvě ošetření, první přibližně ve dnech 23. – 25. května a pak asi o 10 dní. Přípravek proti padlí bude třeba použít pouze jednou paušálně těsně před kvetením bez ohledu na průběh počasí. Další postřiky budou záviset na dalších srážkách.

Pěstitelé brambor, ale i rajčat si musí dát pozor na plíseň bramborovou. Ošetření je třeba provést ihned, následně o 10 dní a později podle počasí o 12 – 14 dní. Sled tří postřiků od nynějška se však už nyní jeví jako nezbytný ve všech oblastech.

Na cibuli se může silně projevit plíseň cibulová. Proti ní se ošetřuje v zásadě nejvýše třikrát za vegetaci, v takovém počasí to bude pravděpodobně potřebné minimum ve všech porostech.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora