Boj s nechtěnou zelení na záhonech má své zákonitosti. Ale ani navzdory moderním postupům to bez práce nebude nikdy.
Některé rostliny nám na rozdíl od jiných v zahradě překážejí, i když tvoří přirozenou součást prostředí, ve kterém žijeme. Konkurují zelenině, květinám a trávníkům, které pěstujeme. Obírají je o světlo, živiny a vláhu. Není tedy překvapením, že je všechny házíme do jednoho pytle – jsou to pro nás plevele.
Oproti kulturním plodinám, letničkám a okrasným travinám, které sejeme a sázíme kolem domu, vždy si najdou cestu na naše záhony a jsou natolik vitální, že v krátké době dokáží kolonizovat každý kousek volné půdy. Aby nám nepřerostly přes hlavu, nesmíme zanedbat jejich odstraňování.
- Pleť je třeba pravidelně
Plevel lze udržet pod kontrolou pouze soustavným a včasným odstraňováním. Její sezóna přichází v plné síle začátkem května a neutichá do pozdního podzimu. Včasným a pravidelným pletím odstraňujeme nové, náletové semenáčky, které se objevují na volných plochách v meziřádcích.
Vhodným nástrojem jsou na hřídce plečka, motyka a hrotový kypřič, při silném zaplevelení vytrvalými plevely je třeba nahradit rýč rýlovacími vidlemi. Pomocí nich lze odstranit nezvané hosty s kompletním kořenovým systémem, aniž by se podzemní orgány rozdělily na více částí.
Při ošetřování trávníku se osvědčily nože s čepelí ve tvaru písmene V a hrotové vytrhávače, které se snaží odstranit plevel spolu s kořeny. Jejich účinnost je omezená, jsou však šetrné k travnatému koberci.
V květinových záhonech, dekorativních skalkách a v trvalých porostech bylinek je lepší vyhnout se okopávání a odstraňovat nálety plevelů ručně. Zabrání se tím vynášení semen plevelů z půdy na povrch.
- Plánujte výsadbu
Čím hustší kulturní rostliny pokrývají povrch půdy, tím menší šanci mají plevele na úspěch. Proto je třeba naplánovat výsadbu tak, abychom si ušetřili práci.
Meziplodiny zaplní prázdné záhony v přechodných obdobích, podplodiny vyplní meziřádky, než hlavní plodina přikryje půdu kolem sebe. Na místa, kde je největší problém s vytrvalými plevely, sejeme rostliny, které mohutným přízemním vzrůstem pokrývají půdu tak, aby k ní blokovaly přístup světla. Pokud například cuketa zakryje pýr a pampelišku, jejich podzemní části budou ztrácet na síle.
- Nastýlejte půdu
Ne vždy je však možné zakrýt půdu tak, abychom invazi plevelů zpomalili. V takových situacích přichází na řadu nastýlání povrchu půdy.
Cílem je zamezit přístup světla k rostlinám, které pod ochrannou vrstvou vyklíčí. Z přírodních materiálů lze použít seno, slámu, posečenou trávu, kůru, listí či kompost, jejichž tloušťka musí být minimálně 10 centimetrů. Vyhýbat se je třeba pilinám ze dřeva, které svým rozkladem způsobí kyselou reakci půdy. Organický mulč udržuje v půdě vlhkost a příznivé mikroklima, zlepšuje vlastnosti nekvalitních, jílovitých půd a obohacuje porosty o cenné živiny. Výhodou je, že po zapracování do půdy zlepšuje její strukturu.
- Zkuste textilie
Alternativou k organickým materiálům jsou fólie, z nichž mnohé lze využít opakovaně. Černá netkaná textilie brání prostupu světla, aniž by blokovala přísun vzduchu a vody do půdy. Použít ji lze na celých záhonech při výsadbě sazenic do otvorů nebo k překrytí meziřádků. Aby se půda nepřehřívala více než je nutné, použít lze textilie, které jsou z rubu černé a na lícní straně bíle zbarvené.
Při pěstování teplomilných plodin se spolu s podzemní, kapkovou závlahou osvědčily černé polyethylenové fólie. Kromě toho, že brání rozvoji plevele, zvyšují teplotu půdy. To je výhodné hlavně na špatně orientovaných pozemcích či v chladnějším klimatu.
- Myslete na okolí
I při té největší snaze zabránit růstu plevelů se na obdělávané půdě vždy objevují nové nálety semínek, ze kterých vyrůstají nové rostlinky. Proto je třeba udržovat bezprostřední zaplevelené okolí bez květu. Na dvoře, před domem či na trávníku vedle příjezdového chodníku pomůže srp, seka či motorová sekačka.
Pokud je však za zahradou louka či pastvina, boj bude podstatně složitější. Plná plotová bariéra sice omezí množství náletů stejně jako vhodné umístění fóliovníku, skleníku či hospodářských staveb, invaze však bude podstatně citelnější než v prostředí obklopeném zemědělskou půdou či lesy.
Obezřetnost by neměla chybět ani při dovozu materiálů pro organické hnojení. Kompost či hnůj jsou ideální pro zhodnocování půdy, mohou však s sebou nést i semena plevelů. Vždy byste měli přesně vědět, co jdete do půdy na podzim zapracovat ještě předtím, než na jaře zjistíte, že vaše dosavadní snaha vyšla vniveč.
Kam s plevelem? Do kompostu
Pokud dodržujete správná pravidla pro tvorbu kompostu a dohlédnete na horkou fázi, semínka, ba ani kořeny plevele v něm vaší zahradě neublíží.
Plevele jsou do takové míry přizpůsobeny prostředí, ve kterém žijí, že se dokážou extrémně rychle rozmnožovat. Většina z nich začíná kvést už několik týdnů po vyklíčení a po každém odkvětu rozsévá do bezprostředního okolí tisíce semen.
Jednoletá koření většinou mělce a s ukončením vegetační sezóny odumírají. Trvácí koření hluboko a při každém porušení podzemních částí se jejich počet znásobuje. Silné, několikaleté plevele sahají svými kořeny do větší hloubky, než jak obděláváme půdu. Jsou to vždy rotavátor, rýč a motyka, které znásobují jejich populaci, aniž by musely vyrůst ze semínka.
Rozhodnete-li se přidávat plevel ze zahrady do kompostu, to, zda vám semena či kořeny opět nezaplíní záhony, záleží na vašich dovednostech při kompostování.
Pokud dokážete dohlédnout na zrání kompostu (jeho zakládání vždy provází horká fáze), nemusíte se obávat ani kořenů vytrvalých plevelů, ani jejich semen. Teplota vytvořená bakteriemi, která stoupá nad hranici 60 stupňů Celsia, je dostatečně zneškodní.
Pokud však kompostujete studenou cestou, k uložení kořenů a rozkvetlých natí plevelů raději využijte obecní kompostoviště.
S herbicidy opatrně
Do vývoje nových chemických látek na hubení plevele se zapojili i genetici.
S likvidací plevele rostoucího mezi kulturními rostlinami, ale is jakýmkoli zeleným porostem ve spárách stavebních konstrukcí, chodníků a teras pomohou herbicidy. Tak jak napovídají názvy mnoha z nich, jejich úkolem je zničit cílové porosty.
Na rozdíl od motyky je však pro ně třeba sáhnout hlouběji do peněženky.
Jak fungují
Totální herbicidy ničí rostliny bez ohledu na jejich druh. Aplikují se za slunečného, suchého počasí v období intenzivního růstu na zelené části rostlin, odkud se prostřednictvím látkové výměny dostanou až k jejich kořenovým špičkám. Výsledkem je, že po několika dnech odumřou is jejich podzemními částmi. Tímto způsobem lze zakládat trávníky, ničit trvanlivé plevele a ošetřovat chodníky a terasy vystavěné z prefabrikátů.
Selektivní herbicidy působí pouze na některé druhy rostlin. Zničí v trávníku dvouklíčnolisté rostliny, v okrasném záhonu zlikvidují jednoklíčne trávy a mezi kulturními plodinami zlikvidují porost nekulturní. Vývojáři herbicidů spolupracují s genovými inženýry, aby vybudovali v odrůdách kulturních rostlin mechanismy, které je dělají před selektivními herbicidy imunními.
Obě skupiny však mají cosi společného. Dokáží zlikvidovat živé rostliny, ne však jejich semena. Pokud je třeba zabránit rozmnožování plevelů semenem, použít třeba prostředky, které blokují jejich klíčení. Aplikují se postřikem půdy, kde působí až po dobu tří měsíců. V této lhůtě brání chemickou cestou tomu, aby semínka rozeznala, že nastaly vhodné podmínky pro klíčení.
Všeho s mírou
Při aplikaci herbicidů postřikem se používají speciální trysky, které umožňují přízemní zásah a směřování herbicidu na plevel, aniž by byly zasaženy osázené plodiny. Při likvidaci jednotlivých, vytrvalých plevelů lze využít nanášení štětcem na její listy, různé knoty a houby aplikátory se zásobníkem na rukojeti, které lze přitisknout k rostlinám jednotlivě.
I když se výrobci snaží dělat vše pro to, aby se herbicidy při kontaktu s půdou ve velmi krátké době rozložily, používání přípravků bychom měli v co největší míře omezit. Vedlejší produkty nahromaděné v půdě snižují její kvalitu.
Jak na plevel
Nářadí
Na záhonu budete potřebovat plečku, motyku a hrotový kypřič. Při silném zaplevelení vytrvalými plevely rýlovací vidle.
Při ošetřování trávníku se osvědčily nože s čepelí ve tvaru písmene „V“ a hrotové vytrhávače.
V květinových záhonech, dekorativních skalkách a v trvalých porostech bylinek je lepší odstraňovat nálety plevelů ručně, zabrání se tím vynášení semen plevelů z půdy na povrch.
Plusy a minusy:
- nářadí vyžaduje nejen odvahu pracovat, ale také starat se o něj
- nářadí je třeba v zahradě tak jako tak, do boje s plevelem investujete jen vlastní čas a námahu (při správné zátěži i zdraví prospěšnou)
Použít lze seno, slámu, posečenou trávu, kůru, listí či kompost.
Tloušťka musí být nejméně deset centimetrů.
Pomůže i plánování. Meziplodiny zaplní prázdné záhony v přechodných obdobích, podplodiny vyplní meziřádky, než hlavní plodina přikryje půdu kolem sebe.
Plusy a minusy
- nástilku je třeba během sezóny doplňovat, některé druhy nástilky mohou přilákat kočky, jiné vítají jako úkryt hlodavce
- nástělka z organického materiálu obohacuje půdu
Fólie
Černá netkaná textilie brání prostupu světla, aniž by blokovala přísun vzduchu a vody do půdy.
Aby se půda nepřehřívala více, než je nutné, použít lze textilie, které jsou z rubu černé a na lícní straně bíle zbarvené.
Při pěstování teplomilných plodin se spolu s podzemní, kapkovou závlahou osvědčily černé, polyethylenové fólie.
Plusy a minusy
- třeba koupit, odolný pýr přeroste i fólii
- lze využít opakovaně, při dostatečném připevnění spolehlivé řešení pro celou sezónu
Herbicidy
Totální herbicidy ničí rostliny bez ohledu na jejich druh. Selektivní herbicidy působí pouze na některé druhy rostlin.
Dokáží zlikvidovat živé rostliny, ne však jejich semena. Pokud je třeba zabránit rozmnožování plevelů semenem, použít je potřebné prostředky, které blokují jejich klíčení.
Prodává je každá zahrádkářská prodejna či hobbymarket.
Plusy a minusy:
- při práci s nimi je třeba přísně dodržovat předepsané postupy, nesprávná aplikace například před deštěm nebo při větru může mít za následek, že nebudou účinné nebo naopak zlikvidujete i to, co nechcete. Vedlejší produkty nahromaděné v půdě snižují její kvalitu
- pokud je správně použijete, jsou spolehlivé a bez větší námahy ošetříte velkou plochu